IES Fest facebook

Kdy: 7. 5. 2013 (úterý) v 19:00
Kde: Klub XT3
Rokycanova 29, Praha - Žižkov
50.086075° N, 14.455329° E
Webové stránky

7. května 2013 proběhl historicky první IES fest. Abyste rozuměli, IES je zkratka pro Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově, jinými slovy škola, kterou studuji. A IES fest byl hudební festival kapel z naší školy. Toto byl jeho první ročník s (mě velice potěšujícím) přívlastkem „rock edition“.

Na pódiu se v žižkovském klubu XT3 vystřídaly tři kapely. Jako první se nám představila kapela Dickies složená z prváků. Bylo to jejich první veřejné vystoupení. Ačkoli bylo vidět, že toho spolu moc neodzkoušeli, publikum (složené hlavně z přátel muzikantů) si koncert skutečně užilo. Zpěvačku Eďu Ďurovčíkovou sice trápilo nachlazení, to jí však nezabránilo, zejména v písni Don’t Speak od kapely No Doubt, podat velmi solidní výkon. A koho snad nezaujal hudební projev, toho zaručeně dostal jednoruký kytarista František Kaláb.

Po Dickies, kteří spolu měli jen několik málo zkoušek, se většina klubu nahrnula k výčepu a po chvíli začala hrát kapela Black Sun. Na nich bylo naopak vidět, že spolu hrají už dlouho a hráli dobře. Co dobře, hráli úplně skvěle. Pokud bych k nim měl přiřadit nějaké slovo, byla by to energie. Poctivý rockový nářez s chytlavými písničkami vlastní tvorby. Říkají o sobě, že jsou ovlivněni britskou kytarovou scénou. Ale nepředstavujte si uhlazené Oasis. Jsou to kytarové písně hrané s ohromným nasazením. Troufám si říct, že to byla nejlepší kapela večera.

Jako poslední zahrála „legenda IESu“ Sexies. Tahle partička má ve svém repertoáru ty nejnašlapanější rockové hity. Člověk ani nemusí být rocker, aby ty písničky znal. Sice šlo jen o covery známých písní, ale hraných se skutečným muzikantským umem. Například kytarová sóla původně od velikánů jako David Gilmour, Angus Young nebo Eric Clapton byla vyloženě lahůdková. Při písních jako Rockin‘ in The Free World nebo Breaking The Law to pod podiem skutečně vřelo a lidi si koncert neskutečně užívali. Pro mě byla nejlepším momentem koncertu skladba Comfortably Numb od Pink Floyd. V této písni se dokonce při zpěvu kytarista Vašek Toman (jinak hlavní zpěvák) vystřídal s basistou Jirkou Šafkou, tak jak to dělali Floydi. A při závěrečném kytarovém sólu stačilo zavřít oči a člověk si mohl připadat jako na opravdovém koncertě Pink Floyd. Přestože část bouřlivého potlesku patřila spíše Deep Purple, Kiss a dalším, Sexies to rozjeli na plné obrátky. Došlo i na stage diving a po skončení koncertu nikdo z kotle neodcházel suchý.

Jediné, co trochu kazilo skvělý dojem, byly „křehké slečny“ vlevo pod podiem (z pohledu návštěvníka koncertu). Když kapela hraje hard rockové a metalové písně, člověk musí počítat s tím, že se lidé baví určitým způsobem. Způsobem, při kterém v kotli pod podiem člověk většinou schytá pár ran. Tomuto způsobu se říká pogo. Pokud to někomu vadí, nikdo ho nenutí být vpředu pod podiem. Rocku znalý člověk tohle ví a když do sebe nechce nechat narážet, tak dopředu nechodí. Inteligentní člověk to pochopí po dvou písních a stáhne se dozadu. Pro lidi, kteří tuto skutečnost po čtyřech písních stále nechápou a začnou pogery úmyslně bít, vhodné pojmenování nemám. Pokud si někdo chce „jen užít hudbu“, lepší zvuk je stejně vzadu. Toto však byla jediná kaňka na jinak vydařeném večeru.

Celou tuto akci vymyslel a zorganizoval student prvního ročníku David Čajčík, kterému za to patří velký dík. IES fest se tedy skutečně povedl. Lidé si poslechli známé i neznámé písně a zaskotačili si. Z klubu odcházeli vesměs s úsměvy na rtech a se slovy chvály na muzikanty. Můžeme se jen těšit na další pokračování IES festu, které má být na podzim.

Jarda Dostál

P.S. V klubu měli čisté trubky. Palec nahoru!

E-klub přináší nový koncept: dáváme šanci kapelám studentů IESu si spolu zahrát a vám všem ostatním si je v jeden večer poslechnout. První ročník by mohl nést podtitul „rock edition“ a mimo jiné na něm vystoupí dvě čistě IESácké kapely – veterání SexIES i nováčci DickIES. Line-up doplní pražská kapela Give It Life a až z Teplic přijedou alternativní rockeři Black Sun. Pro tanečně založené příchozí je připravena našlapaná afterparty ve stylu PartIES, kde vystoupí DJs z etablovaného No Exit Soundsystemu. Neobávejte se úterního data, ve středu je totiž státní svátek, takže vám nic nebrání přijet na Žižkov do klubu XT3 a pořádně si to užít!

THE SEXIES (feat. Vojta Fidler, Ben Kotmel, Jiří Šafka, Vašek Toman) /Rock, Praha/ Reunion! Po dlouhé pauze se The SexIES speciálně kvůli tomuto koncertu vrací na pódium. Legendární IES kapela čerpá z bezedné studnice rockových hitů minulosti i současnosti. Vašek na kytaru, Ben na klávesy a rytmická sekce Jirka na basu a Vojta na bicí. To je sestava, která vás nenechá v klidu!

GIVE IT LIFE (feat. Ondra Dočkal) /Hard rock, Praha/ http://bandzone.cz/giveitlife Zavedená pražská kapela Give It Life se po delší době rozhodla ukázat na veřejnosti a není pro to lepší místo než zrovna na IES Festu. Kluci z kapely už něco zažili, takže se můžeme těšit na profesionální vystoupení tažené skvělým kytaristou z IESu – Ondrou Dočkalem, který potěší nejednu fanynku svými originálními sóly.

BLACK SUN (feat. Honza Hájek) /Alternative rock, Teplice/ http://bandzone.cz/blacksun Alternativní rock u Black Sun není nicneříkající nálepka. Tato severočeská kapela začínala na coverech britských kytarovek a dostala se ke svému vlastnímu soundu i songům. Ostatně poslechněte si sami.

DICKIES (feat. Franta Kaláb, Matouš Knapp, Jirka Kolísko, Honza Pecháček) /Rock, Praha/ První koncert zbrusu nové kapely složené z prváků. Dle jejich slov hrají rock, který žádný další přívlastek nepotřebuje. A máme se určitě na co těšit, protože všichni členové už působili či působí v mnoha kapelách a jejich instrumentální schopnosti jsou dozajista na vysoké úrovni.

  • Afterparty: NO EXIT DJs

/electro, drum’n’bass/ No Exit Soundsystem jsou především lidi, které hudba baví a nespokojí se s klikáním na tlačítko play v iTunes. Nechte se překvapit, jakými všemi elektronickými žánry vás DJové Nemesys a Dawe roztančí. Jisté je, že to bude pořádný rave.

Pozvěte prosím své přátelé a pomožte s propagací nejen na IES.

Těšíme se na Vás!

https://www.facebook.com/…veProduction
https://www.facebook.com/…891992575079?…