Návšteva Európských inštitúcií v Bruseli

Kdy: 25. 4. 2012 (středa)
do 26. 4. 2012 (čtvrtek)
Kde: Brusel

Brusel, mesto čokolády, piva, hranoliek a právom titulované ako hlavné mesto Európy, pretože tu sídlia významné európske inštitúcie ako Europský parlament, Komisia a Rada EU. Práve do týchto 3 inštitúcií sme mali možnosť nahľadnúť počas nášho krátkeho výletu.

Návšteva sa konala výhradne pre študentov predmetu Finanční ekonomie pod záštitou europoslanca a vyučujícého na IES Doc. Jiřího Havla, avšak vzhľadom k jeho zdravotnej indispoziícii bol mimo kancelárie, napriek tomu bolo o program dobre postarané. Počas celej exkurzie nás sprevádzali jeho asistentka Eva Boudová a stážistka Petra Šarapatková, ktoré nám ukázali i priestory Európskeho parlamentu bežným návštevníkom nedostupné. Taktiež sme sa na chvíľu mohli cítiť ako europoslanci a sledovať tak zasadanie rozpočtového výboru na ktorom bola aj paní europoslankyňa Zuzana Brzobohatá, s ktorou sa po skončení konala krátka beseda. Oboznámila nás s fungovaním parlamentu a delením na jednotlivé frakcie a čo práca europoslanca obnáša. Neskôr ju vystriedal Stijn Croes, tajomník frakcie S&D v Európskom parlamente, a nasledovne Pavel Černoch, ktorý nás oboznámil s históriou a dôvodmi, ktoré viedli k vzniku Európskej únie a k jej jednotlivým inštitúciám, aké majú funkcie a účel. Táto prednáška bola určite veľmi zaujímavá a tohtoročným tretiakom pomohla čo-to zopakovať na štátnice. Potom sme sa všetci spoločne vybrali na obed do kantíny v parlamente, kde sme si iba ticho priali, aby takéto menzy mala aj naša univerzita.

Poobedňajší program pozostával z návštevy Európskej komisie a ďalších dvoch prednášok. Na začiatku sme videli video, ktoré malo slúžiť ako upútavka a potešilo nás, že medzi toľkými európskymi mestami bola práve Praha v úvode. Prvej prednášky sa ujal slovenský diplomat Dušan Šandor, ktorý ma na starosti výskum, vzdelávanie a mládež. Prednáška bola zameraná na fungovanie Európskej komisie a na konci sa rozbehla zaujímavá diskusia. Vystriedal ho člen tímu eurokomisára Štefana Füleho – Pavel Bouda, ktorého téma znela: „Je Česká republika dobrý člen EU?“, ktorú poňal interaktívne, takže celá prednáška nebola monológ, práve naopak, bola formou diskusie, kde sa stretávali najmä názory euroskeptikov a eurooptimistov. Sami sme sa mohli zamyslieť, čo sa nám na fungovaní a rozhodovaní v EU nepáči a že v najbližšej budúcnosti to môžeme ovplyvniť práve my, či už svojím vlastným konaním alebo prostredníctvom hlasu, ktorý vo voľbách odovzdáme.

Nasledovala večera na pozvanie Doc. Jiřího Havla, kde popri dobrom jedle a víne sa opäť rozprúdila neformálna diskusia medzi jednotlivými hosťami a nami – študentmi. Po tak namáhavej ceste a dlhom dni sme už len došli na hotel a tešili sa na ďalší deň.

Vo štvrtok sme mali na pláne už iba návštevu Rady EU, kde bola pre nás pripravená posledná prednáška s právnym lingvistom Janom Faltysom zameraná najmä na rozdiely medzi Radou Európy, Európskou radou a Radou EU, taktiež nás oboznámil s krokmi legislatívneho procesu. Po nej nasledovala krátka prehliadka mesta. Zistili sme, že Brusel sa môže pýšiť nielen veľkolepými modernými, sklenenými stavbami, v ktorých sídlia aj tieto európske inštitúcie, ale taktiež krásnym historickým centrom, kde sme nezabudli ochutnať bagetu, pivo a čokoládu.

Celkový dojem bol na jedničku a ďalším ročníkom môžeme tento výlet len a len odporučiť, poďakovanie za organizáciu patrí celému bruselskému tímu a najmä pánovi doktorovi Petrovi Teplému, ktorý absolvoval tento zaujímavý výlet s nami.

Za študentov,
Dominika Šubáková

Exkurzia určená výhradne pre študentov Finančnej ekonómie a to návšteva 3 významných európskych inštitúcií v Bruseli a to Europský Parlament, Komisia a Rada EU + zaujímavé prednášky a besedy s experty na EU.