Jak se liší matematika na IES od středoškolské matematiky?
Zatímco na středních školách se používá pouze elementární matematika (zjednodušeně řečeno počty, aplikace víceméně algoritmických postupů řešení,) na IES se konečně setkáte nejen s počítáním, ale i s matematikou jako vědou o abstraktních entitách a vztazích mezi nimi. Pomocí základních pojmů definujete další pojmy a odvozuje vztahy mezi nimi (matematické věty, jejichž platnost budete naprosto precizně dokazovat,) z toho vzniká aparát, který lze aplikovat na řešení problémů s analogií v reálném světě.
Jak vypadá výuka matematiky na IES?
Prakticky je výuka rozdělená na přednášky a semináře – na přednáškách se vykládá teorie – definice, věty a jejich důkazy, na seminářích se teorie aplikuje při počítání příkladů. Výuku matematiky na IES zajišťuje matfyz, učí vás tedy vyučující z matfyzu a často i výuka probíhá fyzicky na matfyzu v areálu Karlov. Naprostá většina přednášejících je velmi kvalitních a na hodiny jsou skvěle připravení. Zkouška pak má 2 části. V písemné části počítáte, můžete u sebe mít jakékoliv písemné materiály (učebnici, poznámky, řešené příklady apod.) Test ještě ten den vyučující opraví a pokud jste získali alespoň 25 bodů z 50, pokračujete další den na ústní část, kde vás přednášející zkouší z teorie. Stejně jako na všechny ostatní zkoušky na UK máte i na každou matematiku 3 pokusy. Když se nezadaří, můžete zkusit ještě 3 pokusy další rok a až pak skončíte se studiem.
Podrobnější informace lze zpravidla nalézt na osobních stránkách vyučujícího, který v daném roce předmět vyučuje.
Jak moc těžká je matematika na IES?
O kus lehčí než na obecné matematice na matfyzu. O kousek lehčí než na jiných oborech na matfyzu, na jaderce nebo na KyRu (zde se liší spíš menším rozsahem, kdy na IES člověk má jeden předmět matematika každý z prvních 4 semestrů, který obsahuje především matematickou analýzu a později lineární algebru, ale na FEL, FJFI či matfyzu má spoustu různých matematik). Těžší než na jakýchkoliv dalších školách v ČR. Není se ale potřeba bát. Pokud jste se na IES dostali, máte na to matematikou projít.
Jak dlouho se musím učit na Matematiku I, abych jí udělal/a?
Každému to jde jinak rychle, někdo si něco pamatuje z přednášek a umí počítat ze seminářů, někdo ne, navíc někdo se denně učí 5 hodin a jiný 10. Na otázku, jak dlouho se učit na matematiku proto neexistuje dobrá (přesnější) odpověď. Vyplatí se matematice věnovat několik hodin volného času týdně během semestru a později několik celých dní až týdnů ve zkouškovém období. Vánoční svátky nebývají v prváku na IES ty nejveselejší.
Jsou další matematiky těžší, než Matematika I?
Ano, po projití dalších matik vypadá látka M1 jednoduše. Zároveň ale platí, že M1 je největší šok, člověk typicky poprvé v životě přijde do kontaktu s vysokoškolskou matematikou. Později mu je už matematické mylšlení více vlastní a hlavně ví, co ho při učení čeká a má lepší odhad, jak si rozložit čas ap. Proto je učení na M1 asi nejnáročnější a další matematiky většina lidí zvládne rychleji. Matematika 1 je „síto“ na studenty IES. Z lidí, kteří na IES nezvládnou splnit nějaký povinný předmět a proto ze školy odchází je tímto předmetem asi z 90% Matematika 1, tj. končit na nějaké další matematice je výjimečné.
Je to k něčemu?
Naprostá většina studentů IES nebude v dalším životě používat matematiku na tak vysoké úrovni, na které se na IES učí. Přínos mezi studenty bývá spatřován v tom, že na matematice se naučí systematicky pracovat na problémech, které se na začátku zdají obrovské a nepřekonatelné. Zároveň matematická teorie bezesporu tříbí logické myšlení a preciznost vyjadřování. Důležité je i to, že porozumění matematické teorii pomáhá vyvarovat se chybám při aplikaci matematiky v ekonomii (i třeba na první pohled jednoduché). Studenti se často shodnou na tom, že vyučovaný obsah není v praxi příliš relevantní, ale získaná schopnost racionálního uvažování a řešení složitých problémů je neocenitelná a nelze jí v tak krátké době dosáhnout jinou cestou.
Jaká je nejlepší „strategie“ na učení M1?
Každému vyhovuje něco jiného. Může být fajn počítat s prvním možným termínem zkoušky – máte předtím čas o Vánocích. Říká se, že bývá nejlehčí a když to nevyjde, máte ještě spoustu času na zlepšení.
Vyplatí se s počítáním nezaspat. Na začátku se mohou příklady zdát jednoduché a lidé mají tendenci jim nevěnovat pozornost. Je však dobré je využít a získat na nich zkušenosti v tom, co všechno vyučující od studentů chce např. v postupech, úpravě apod. Vyplatí se být proaktivní a na seminář chodit s tím, že už jste se probíraný materiál alespoň pokusili sami projít předem. Na zkoušku se vyplatí mít spočítané vyšší desítky zkouškových příkladů, jejichž bohatou sbírku naleznete zde na webu v databázi předmětů a materiálů.
V teoretické části je dobré udržovat si vlastní zápisky, nejlépe mít každý důkaz z přednášky zapsaný ve vlastním sešitě. Z učebnice či jiných zdrojů se ve zkouškovém období důkazy učí poměrně špatně. Na přesné znění definic a vět se hodí mít kartičky a na těch pár měsíců vystřídat projíždění sociálních sítí právě jimi, například pomocí quizletů (placená verze umožňuje vkládání obrázků pro jednodušší interpretaci matematických výrazů).