Portable Document Format, neboli PDF, je asi nejčastější formát souborů, se kterým se člověk v životě setká. Na Wikipedii píšou, že je tento formát souborů „snadno přenositelný (jeho reprodukce je nezávislá na použitém softwaru i hardwaru), i proto je velice rozšířený a hojně využívaný.“ Všichni ho znají, ale bohužel jen někteří využívají pokročilejších možností na manipulaci s těmito soubory. Vidím to na přednáškách a přijde mi to škoda.
Obrázek jedna: student si na notebooku otevře PDFko s přednáškou vyučujícího v Adobe Acrobat Readeru a přidává si tam malé žluté ikonky komentářů, které po přejetí kurzorem zobrazí obsah dané anotace. Někomu to takhle vyhovuje, budiž, ovšem rád bych ty z vás, kterým tohle nestačí, seznámil i s (dle mého názoru) efektivnějšími způsoby práce s poznámkováním PDF souborů.
Obrázek dvě: student by si rád přinesl na přednášku tištěné slidy, ale nechce se mu tisknout 80 stránek na každou hodinu. Tohle je, řekl bych, méně častý jev, ale známost nástrojů na manipulaci s PDF soubory otevírá i další možnosti jako je například OCR nebo přidávání bookmarks.
Novější verze Acrobat Readeru (např. 2022.003.20314) mají bohatější způsob poznámkování skrytý v pravém postranním menu, které funguje jako takové minové pole prémiových funkcí (kdo si proboha v roce 2023 platí za PDF viewer?). Žlutá ikonka vypadající jako komentář po zakliknutí zobrazí několik dalších možností poznámkování.
Níže doporučím další 2 programy, které jsem prozatím během studia používal na poznámkování nejvíc. Každý má svá specifika, klady i zápory, tak si vyberte, co uznáte za nejlepší.
Foxit PDF Reader je klasický program, který je schopen číst PDF, ovšem má poměrně velký výběr z nástrojů na poznámky. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že tenhle program, co se kompatibility týče, zobrazuje ty poznámky snad všude správně.
Velmi se mi líbí, že jednoduše pomocí CTRL+V tam jdou vkládat obrázky (tip: pokud jste na Windows 10/11, zkuste kombinaci kláves Shift+Win+S). V tomto programu jsou klasické poznámky jako v Acrobat Readeru, akorát je tu větší množství možností. Nicméně člověku, který je na klasický PDF reader zvyklý, bych doporučil tento program.
Vůbec se mi nelíbí, co tenhle program zkouší při instalaci. Je fakt třeba si tam vybrat tu úplně základní instalaci, protože byť je to spolehlivá značka, pokouší se nainstalovat i další stupidní doplňky. Po instalaci doporučuju vypnout aktualizace a aktualizovat manuálně. Dále v File > Preferences > General povypínat User Experience Improvement, Features which Require Internet Connection a vše v Application Startup.
Xournal++ je takový poznámkový blok na ručně psané poznámky na počítači, avšak veškerý tyhle možnosti kreslení, textu, šipek, i dokonce vkládání obrázků lze použít na pdf soubory. Stačí, když program otevřete, potom Soubor → Anotovat PDF a hotovo. Později je nutno vyexportovat do PDF, či můžet uložit jako Xournal soubor. Důležité je, že pomocí tohoto souboru vlastně do toho PDFka nijak nezasahujete, jen vlastně kreslíte na novou vrstvu.
Výhodou je, že jakýkoliv text, který tam vepíšete, bude potom na vyexportovaném PDFku mít vlastní character vrstvu (takže ho je možné hledat, kopírovat jako text atd.). U některých programů bývá problém se zobrazováním poznámek v různých softwarech, ale to tady neexistuje, jelikož když vyexportujete to PDFko, tak prakticky „napečete“ tu vrstvu na to původní PDF, takže s kompatibilitou ani problém být nemůže. To je samozřejmě i jedno negativum, jelikož pak ty poznámky nelze editovat, když už je „napečete“. Je taky potřeba si udělat v tom PDFku místo, protože tam poznámky typu rozbalovacích komentářů neexistují (viz oříznutí PDFka níže).
Nelíbí se mi, že pokud původní PDF dokument obsahuje nějaké poznámky, tak je celkem nepředvídatelné, jak si je Xournal zobrazí, takže na to pozor. Další menší problém je, že to smaže bookmarks.
Honorable mentions, které se mi nechce rozepisovat, ale taky jsou celkem kvalitní: PDF-XChange Editor 9, Okular (tady to ale chce hodně nastavování), MS Edge, případně Firefox verze 106+.
Mnoho z vás jistě tyhle stránky zná a v minulosti jste je použili, takže pro ostatní: na kombinování, rozdělování, extrahování stránek a mnoho dalších věcí, je plně dostačující iLovePDF. Považuji také za důležité podotknout, že u veškerých online služeb na práci s PDF se opravdu nevyplatí pracovat s citlivými dokumenty – ať už by to byl sken občanky nebo nějaký pracovní dokument.
O něco méně známá je nejspíš stránka PDFResizer.com, kde bych především vyzdvihl funkci N-UP. Pomocí N-UP můžete právě několik slidů z prezentace dát na jednu stránku, což se náramně hodí. Pokud ještě navíc chcete mít po straně místo na psaní, N-UPnutý soubor pošlete na oříznutí (Crop PDF → Nahrajete PDFko → Extend margins), kde například na pravé straně seříznete stránku o 100 jednotek a na levé o –100, takže vlastně jen posunete ty slidy o kus (s tím je potřeba si trochu pohrát).
Pokud vám nějaký vyučující dodá PDFko bez vrstvy textu a vy v něm potřebujete hledat pomocí CTRL+F, potom možná můžete uvažovat nad přidáním této charakterové vrstvy. Toho například docílíte pomocí této stránky PDF24 OCR. Pro náročnější bych doporučil Tesseract, tedy např. ocrmypdf v Pythonu.
Občas se hodí si do PDFka přidat bookmarks (takové ty automaticky vygenerované odkazy na části dokumentu). Na tohle mi přijde plně dostačující software se jménem JPdfBookmarks. Případně je možné i bookmarks přidávat ve Foxit Readeru.
Doufám, že alespoň pro někoho bude tenhle krátký článek k něčemu. Pokud tady najdete nějakou blbost, klidně to opravte. Pokud byste sem chtěli přidat nějakou stránku nebo software, který na manipulaci s PDFky používáte, určitě přidejte.