Kuchařka IES » Zápis předmětů a rozvrhu

Zápis předmětů a rozvrhu

Na IES máte na výběr ze spousty různých předmětů. Ty se dělí na Povinné, Povinně volitelné předměty (tzv. AltA) a Volitelné předměty (tzv. AltB). V každé z těchto kategorií musíte splnit určité studijní povinnosti.

Předměty se zapisují po přihlášení do SIS od termínu, který se dá nalézt v harmonogramu roku. Díky rozumně navrženému systému předmětů se na IES nekonají závody v zapisování, což je jedině dobře. A pokud ano, tak se hraje nanejvýš o to, kdo bude vstávat o hodinu dřív.

Sestavujeme si první rozvrh

Rozvrhy pro prváky se poslední leta moc nemění a první nástřel rozvrhu se objevuje už v první půlce srpna. Oficiální rozvrh představuje jakousi zlatou střední cestu studiem. Když se jím budete řídit, neuděláte zásadní chybu. Můžete se ale připravit o některé zajímavé volitelné předměty, které v rozvrhu zahrnuty nejsou. Proto je dobré strávit nějaký čas na Internetu a zkoumat, jak si optimálně sestavit rozvrh. Ten se pak zadává do SISu.

Doporučený rozvrh ke stažení je na webu IES FSV UK.

Kredity

Za 6 semestrů potřebujete mít 180 kreditů, to jest průměrně 30 na semestr. Letní semestr má obvykle více kreditů, jelikož v něm bývají zkouškou zakončeny dvousemestrální předměty. Studenti si sestavují rozvrhy dle své chuti. V prváku si v ZS nechají standardní rozvrh, ale už v letním jsou otrkaní a nasázejí si volitelné předměty, takže se mohou vyšplhat i ke 45 kreditům a výše.

Kolik musím mít kreditů za rok?

Na to odpovídají pravidla pro organizaci studia na FSV:

Minimální počty kreditů nutné pro zápis do dalšího úseku prezenční formy studia studijních programů jsou:

v bakalářských studijních programech:

  • 45 kreditů pro zápis do druhého úseku studia
  • 90 kreditů pro zápis do třetího úseku studia
  • 135 kreditů pro zápis do čtvrtého úseku studia
  • 180 kreditů pro zápis do pátého úseku studia
  • 180 kreditů pro zápis do šestého úseku studia

(úsekem studia se zde myslí akademický rok)

Praktické předměty AltA, jako je International Trade – zapsat!

Patří sem Regulace, Political Economics, International Trade, International Finance, Financial Accounting, Financial Managment, Development Economics. Jsou časově trochu více náročné a člověk si z nich odnese velice hodně, dle mých zkušeností nejvíce z International Trade. Je nejvýhodnější si jich co nejvíce zapsat v druháku, protože v prváku to nejde a ve třeťáku jsme líní (vlastní zkušenost). Jsou existence, které si ve druháku v zimě zapsali Trade, Regulaci i Political Economics, ale to je hodně. Ideální je dva předměty v ZS a pak další v letním. V letním určitě International Finance, ve třeťáku pak už na to nebude chuť ani náhodou, a přitom je to dle mého názoru téměř nepostradatelný předmět.

Nebo taky:

  • Financial Accounting je velice kvalitně učený předmět doktora Nováka, který svou formou překonává i jinak nezábavný charakter účetnictví. Později na něj navazuje Financial Management a na magistru Company Evaluation.
  • Development Economics od doktorky Chytilové je zábavný a zajímavý předmět, který dodává perspektivu celému studiu na IES. Mimo to si z něj díky pravidelným úkolům a čtením z týdne na týden student i něco odnese.